с. Гусаків. Гусаківський НВК (дошкільне відділення)

Виховна робота

Зміст навчально-виховного процесу в дошкільному навчальному закладі визначається базовим компонентом дошкільної освіти відповідно до програми розвитку, навчання і виховання « Я  у світі ».

У навчально-виховному процесі вихователі нашого закладу звертають велику увагу не лише на навчання , але й на виховання дітей. Вони пам’ятають, що провідною галуззю у дошкільному віці є ігрова діяльність . Пріоритет надається творчим іграм( сюжетно-рольовим, будівельно- конструктивним, іграм – драматизаціям та інсценівкам, іграм з елементами праці та художньо-творчої діяльності) та іграм з правилами ( дидактичні, інтелектуальні, рухливі, хороводні тощо) . Під час таких ігор дітки вчаться не лише будувати будиночок, одягати ляльку, вивчати пісеньки, показувати лисичку, зайчика, але й одночасно в них виховується почуття поваги до праці будівельника, шанобливе ставлення до іграшок, любов до тваринного і рослинного світу.

Вихователі нашого дошкільного навчального закладу дбають про те , щоб дошкільники вільно орієнтувалися у створеному середовищі, мали вільний доступ до всіх його складових, уміли самостійно діяти в ньому , дотримуючись усіх норм і правил перебування в різних осередках.

Пріоритетним питанням у вихованні малят дошкільного закладу залишається фізичне виховання . Його успіх залежить від правильної організації режиму дня. Тому вихователі , Гелей Ліля Романівна та Долішня Наталя Миколаївна з точністю розписують свій план роботи на кожен день, включаючи в нього час на прогулянки, сон , харчування, ранкову гімнастику з вправами рухливих ігор таких як : « Білочка. Півник. Буратіно. Буслі. Сірий зайчик »і т. д. , заняття з фізичної культури, організацію дитячого туризму , самостійної рухової діяльності тощо.

Також, невід’ємною складовою змісту навчально-виховного процесу в ДНЗ є розумове виховання . Для його здійснення вихователі застосовують як повсякденне життя дитини так і спеціально організовану навчальну діяльність у формі занять з розвитку мовлення, ознайомлення з навколишнім світом і природою.

Важливо активізувати мислення дітей , сприймання і засвоєння матеріалу, заохочувати дітей до постановки питань. Пошуку самостійних рішень. Тому, арсенал дидактичних методів і прийомів вони розширюють за рахунок розвивальних ігор і вправ, проблемних запитань, логічних задач, пошукових ситуацій , дослідів, систематичних спостережень за пташками, погодою, деревами, сонечком.

Одним із важливих завдань розумового виховання дошкільників є формування початкових математичних знань і умінь , оволодіння рідною мовою і мовленням як найголовнішим засобом пізнання і спілкування.

Мовленнєві заняття вихователь Макогон Ірина Любомирівна проводить інтегровано, комплексно розв’язуючи поставлені завдання. Вона здійснює поступовий перехід дій дітей – від повторення , переказування до творчих дій, до розвитку словесно-логічного мислення.

Особливу увагу вихователі приділяють спілкуванню з однолітками, з дорослими один на один. Перед дітьми вони ставлять різноманітні завдання як життєві, так і природні. Тому, естетичне виховання також розглядається в контексті для встановлення дитячої особистості.  Саме воно сприяє розвитку природних нахилів , творчих здібностей , обдарувань, творчої уяви, фантазії. Для реалізації завдань естетичного виховання вихователі включають весь педагогічний процес в дошкільному закладі , охоплюючи такі форми і методи роботи з дітьми як :

v заняття ;

v самостійна художня діяльність;

v свята та  розваги, а саме: « Свято осені. Миколая. Новий рік. Різдво Христове. Зустріч весни. Великдень. Свято Матері. Прощай садочок».

В цих формах комплексно використовуються твори музичного, театрального, літературного, образотворчого мистецтва в контексті загальнолюдської і національної культури .

Першочерговим завданням вихователів є пробудження у дошкільників гуманних почуттів особистості, формування морально-вольових якостей, ознайомлення із змістом і значенням моральних вимог, норм і правил поведінки, морально-етичними цінностями.

Особливого значення вихователі нашого дошкільного закладу надають громадянському вихованню. З дошкільних років вони намагаються прищеплювати любов і повагу до рідних і близьких , інших людей батьківської домівки, дитячого садка, свого села, інтересу та пошани до державних символів ( герб, гімн, прапор ), історичної і культурної спадщини українського народу, гордості за його досягнення та бажання долучитися до громадсько-корисних справ і значущих суспільних подій.

Основним завданням трудового виховання дітей дошкільного віку є формування емоційної готовності дітей до праці , елементарних умінь і навичок в різних видах праці, інтересу до світу праці дорослих людей. З цією метою у групах дошкільного закладу є створені куточки живої природи. Саме тут, діти вчаться як правильно доглядати за рослинами: як поливати, як розпушувати землю, що може їсти хом’ячок , спостерігати за сходженням пшениці, за проростом квасолі. У куточку живої природи в дошкільнят формуються  перші уявлення про явища природи, розвиток позитивного , дбайливого ставлення до природного довкілля.

Потребами сьогодення виявлена необхідність зберегти пріоритет родинного виховання , активніше залучати родини до участі у навчально-виховному процесі дошкільного закладу. З цією метою ми організовуємо батьківські збори, бесіди, дні відкритих дверей, перегляди батьками окремих форм роботи з дітьми. Вихователями нашого садочка створені інформаційні бюлетні , куточки для батьків , тематичні стенди , фотовиставки. Також активно батьки залучаються до проведення свят та розваг у ДНЗ .

Отож, як і навчання так і виховання є однією з найважливішою і найпріорітетнішою  ланкою в організації та змісті навчально-виховної роботи дошкільного навчального закладу .